AKILCI-İLAÇ TEDAVİSİ VE PSİKOTERAPİ
DEPRESYONU YEN !

Çaresiz Mutsuzluğu Reddedin !

  • Duygularınızı denetleyememe ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız yada denetlemekte  zorlanıyorsanız bunu sağlamanın üç yolu olduğunu söyleyebiliriz.
  • Birincisi biyokimyasal yol. Bir psikiyatrist tarafından tanısal değerlendirme sonrasında majör depresyon saptanırsa  antidepresan ilaçlar ve bazı yatıştırıcılar kullanılabilir.  Depresyon ve diğer biyolojik kökeni ağır basan rahatsızlıklarda bu ilk akla gelen (temel bir) girişimdir.  

  •  İkinci yol algı-hareket sistemini etkinleştiren yardımcı uygulamalar (spor, yoga, dans, masaj ve nefes alma-gevşeme teknikleri) dikkat odağını dağıtmak ve rahatsızlık veren düşüncelerden uzaklaşma amaçlıdır. Tek başına güvenilir  bir uygulama olduğu söylenemez. Uygun ilaçlarla birlikte depresyonu azaltmada işe yarayabilir.
  • Ancak daha rasyonel düşünmeye başlamadıkça ve akılcı olmayan düşüncelerin bazılarından  vazgeçmedikçe (yukarıda bahsedilen girişimler kesildiğinde) büyük oranda depresyona eğilim ve yineleme gözlenecektir. 
  • “Rasyonel duygulanımcı davranış terapisi” kalıcı ve derine inen bir ilerleme için (diğer uygulamalarla çelişmeden) gerekli değişime ortam sağlayacak üçüncü yol olarak öne çıkıyor. 
bilişsel davranışçı
rasyonel terapi
duygular=düşünceler
akıl her zaman...
çaresiz mutsuzluğu..
kendi kendini tedavi
AnasayfaHakkımızdaRuhsal SorunlarPsikoterapiEğitim-DanışmanlıkBize Ulaşın
Bütün Hakları Saklıdır